Informacje praktyczne o Chorwacji


Strona główna -> Chorwacja -> Informacje praktyczne o Chorwacji
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Przy wjeździe wymagany jest paszport ważny co najmniej 90 dni od daty wjazdu. Turyści mogą zatrzymać sie w Chorwacji do 3 miesięcy ale nie trzeba wizy. Prosimy sprawdzić, czy dzieci są wpisane do Państwa paszportu lub czy posiadają własny paszport ze zdjęciem. Dodatkowo wymagane jest ważne prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu.

Wize wjazdowe do Chorwacji wydawane są w ambasadach i konsulatach Republiki Chorwacji. Tylko w wyjątkowych sytuacjach wiza może być wydana na międzynarodowych przejściach granicznych Republiki Chorwacji. Dzieci muszą być wpisane do paszportu jednego z rodziców lub muszą mieć swój paszport. Zagubienie paszportu lub innego dokumentu tożsamości należy natychmiast zgłosić na najbliższym posterunku policji. Policja wyda wtedy odpowiedni oficjalne zgłoszenie zagubienia dokumentu, które później będzie potrzebne do wniesienia prośby o wydanie nowego paszportu. Zwierzęta przy przejściu granicznym nie są zobowiązane do kwarantanny, ale ich właściciele muszą posiadać dokument o przyjętych przez zwierzę szczepieniach

Cudzoziemcy mogą wwozić bez opłat celnych przedmioty niezbędne na czas podróży bądź do wypoczynku turystycznego, a także rzeczy nie mające przeznaczenia handlowego. Walutę obcą można wwozić i wywozić bez ograniczeń; walutę chorwacką do 2000 kn (kuna). Sprzęt specjalistyczny i techniczny powinien być zgłoszony do odprawy. Rzeczy osobistego użytku można wwozić bez problemu, jednak te cenniejsze (kamera, laptop) trzeba zgłosić. Lekarstwa dobrze jest przewozić w oryginalnych opakowaniach, żeby nie być posądzonym o przemyt narkotyków. Zwierzęta muszą mieć międzynarodowe świadectwo szczepienia. Nie ma ograniczeń co do ilości przewożonej waluty. Nie będziemy mieć też problemów wwożąc do Chorwacji 200 sztuk papierosów, 1 litr wódki, 2 l wina czy 50 ml perfum.

ZWROT PODATKU OBCOKRAJOWCOM

Przy zakupach o wartości większej niż 500 kn należy zażądać formularza odnośnie zwortu podatku i potwierdzić go na przejściu granicznym przy wyjeździe z Chorwacji. Podatek VAT w Chorwacji wynosi 22%. Informacje celne: 01/6102-333.

BANKI

Czas pracy banków: poniedziałek - piątek w godzinach od 8.00 do 19.00, a w soboty od 8.00 do 12.00. Wszystkie banki są nieczynne w niedziele i święta. Bankomaty, które na razie są tylko w większych miejscowościach czynne są przez 24 godziny dziennie.

KANTORY

Pieniądze można wymienić w każdym banku, albo w często pojawiających się kantorach. Wszystkie hotele i większość agencji turystycznych posiada swoje kantory. Kursy walut publikowane są w codziennej prasie, oraz w oddziałach banków na widocznych miejscach.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Pobyt w każdej miejscowości zwykle rozpoczyna się od wizyty w punkcie it. Placówki oficjalne, utrzymywane przez gminy, nazywają się Turisticka zajednica grada. W mniejszych miejscowościach jest to Turisticka zajednica opcine, zaś w dużych miastach Turisticki informativni centar (TIC) lub rzadziej Turisticki ured. Potocznie wszędzie mówi się na nie po prostu turist biro. W odróżnieniu od krajów zachodnich, punktów it nie spotyka się na dworcach kolejowych czy autobusowych; ich rolę pełnią tam w ograniczonym zakresie przedstawicielstwa Croatia Express. W rejonach turystycznych działa bardzo dużo punktów it, ale jak to często bywa, ilość nie przekłada się na jakość. Z reguły można uzyskać w nich bardzo skąpe i nie całkiem pewne informacje. Podobnie jest z darmowymi folderami upstrzonymi kolorowymi zdjęciami i nad wyraz mizerną treścią. Chorwackie it poziomem świadczonych usług na ogół odbiegają od europejskich standardów.

FOTOGRAFOWANIE

Chorwacja jest niebywale wdzięcznym tematem dla fotografików. Ulubione motywy to zabytkowe miasteczka na skalistych, wciskających się w morze półwyspach, zielone wyspy, urocze cieniste zatoczki, krasowe jeziora. Prawie każdy chce mieć zdjęcie Dubrownika zrobione własnoręcznie z niemalże specjalnie w tym celu wyznaczonego miejsca na magistrali, zdjęcie forum w Zadarze, koloseum w Puli, wodospadów plitwickich, czasami również Trgu Jelacicia w Zagrzebiu. Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, lepiej też nie obejmować aparatem lub kamerą stref przygranicznych, szczególnie w rejonie granicy z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą i Serbią.

ZWYCZAJE DROGOWE

Chorwackie drogi to prawdziwe wyzwanie dla kierowcy. W pierwszym rzędzie trzeba uważać przy wyprzedzaniu. Nie wolno wyprzedzać zwłaszcza kolumn samochodów jadących za wolniejszym pojazdem. Kierowcy chorwaccy prowadzą bardzo agresywnie: wyprzedzanie w każdym możliwym (i niemożliwym) miejscu, jazda metr za poprzednikiem, ignorowanie wszelkich przepisów (zwłaszcza znaku „stop”) są na porządku dziennym. Podobnie jak u nas, istnieje zwyczaj informowania o kontroli policyjnej za pomocą świateł (jest on jednak znacznie mniej popularny). Jeśli ktoś jadący z tyłu mrugnie prawym kierunkowskazem, prawdopodobnie chce wyprzedzać i prosi, by zjechać trochę na bok. Na dużych skrzyżowaniach nie wolno skręcać na czerwonym świetle w prawo, trzeba poczekać, aż wyświetli się odpowiednia zielona strzałka. KARTY KREDYTOWE I INNE RODZAJE PŁATNOŚCI
Standardowe karty kredytowe - Eurocard/Mastercard, Diners, American Express i Visa są naturalnym środkiem płatniczym w Chorwacji. Wszytskie sklepy, restauracje, agencje, hotele i inne punkty sprzedaży, które honorują karty kredytowe mają widoczną nalepkę z ich znakiem lub logo. Gotówkę z kart kredytowych można pobrać w bankomatach. Na poczcie można pobrać gotówkę z kart Eurocard/Mastercard i Diners. Przy realizacji czeków podróżniczych prowizja wynosi 2%. Eurocheque i osobiste czeki zagranicznych banków mogą być zrealizowane w kantorach lub w bankach.

Chorwackie apteki są dobrze zaopatrzone. Mogą Państwo jednakże zabrać ze sobą apteczkę podróżną ze środkami przeciw gorączce, przeciwbólowymi, przeziębieniu i bólom gardła, dolegliwościom żołądkowym, alergiom, na wypadek ukłuć, maść na rany, oparzenia, plaster i środki antyseptyczne.

Wiadomości radiowe w obcych językach podczas sezonu turystycznego: Chorwackie Radio w programie I podaje wiadomości w języku angielskim codziennie w godz. 8.03, 14.03, 20.03 oraz w niedzielę o 9.03. Chorwackie Radio w programie II latem podaje co godzinę wiadomości o sytuacji na drogach i prognozę pogody dla pływających po morzu w języku angielskim, niemieckim oraz włoskim.

Inne stacje nadające prognozę pogody i informacje drogowe w języku angielskim: Program 3 radia bawarskiego, Program 3 radia austriackiego, RAI UNO, British Virgin oraz radio czeskie. Informacje podawane są co pół godziny.

PRĄD ELEKTRYCZNY
220 V, 50Hz Gniazdka w Chorwacji mają dwa okrągłe kontakty, lub trzy kontakty do aparatów posiadających uziemienie. Adaptery i transformatory możny kupić w większych sklepach elektrycznych lub w większych marketach. Gościom, którzy przyjeżdżają z USA polecamy sprawdzenie czy mają specjalną wtyczkę do laptopów i do osobistych urządzeń.Chorwacja - miasta

Dubrownik Primoszten Pula Split Stari Grad Trogir Zadar Zagrzeb


Chorwacja - co warto wiedziećChorwacja - Pamiątki z Chorwacji Pamiątki z Chorwacji
Najlepszą pamiątką z Chorwacji są tradycyjne przedmioty wykonane ręcznie, np. plecione i haftowane ...
Chorwacja - Chorwacja ciekawostki Chorwacja ciekawostki
W całym kraju wytwarza się olejki zapachowe z naturalnie występującej ...
Chorwacja - Chorwacja tradycje Chorwacja tradycje
Tradycje są nierozerwalnie związane z życiem każdego narodu, a obejmują ...
Chorwacja - Kuchnia Chorwacka Kuchnia Chorwacka
W Chorwacji zauważalna jest sezonowość potraw. Chociaż podstawową ...
Chorwacja - Chorwacja święta Chorwacja święta
Święta w Chorwacji można podzielić na: oficjalne (państwowe) oraz ...
Chorwacja - Odpoczynek czynny w Chorwacji Odpoczynek czynny w Chorwacji
Rafting na Cetinie - Spływ pontonami wzdłuż górskiej rzeki - przygoda, emocje, niezapomniane ...
Chorwacja - Parki Narodowe w Chorwacji Parki Narodowe w Chorwacji
Chorwacja to kraj o wyjątkowo zróżnicowanej powierzchni terenu. Nic więc ...
Chorwacja - Cetina Cetina
Cetina jest przepiękną rzeką, leniwie płynącą poprzez ...
Chorwacja - Smaki Chorwacji Smaki Chorwacji
Kuchnia chorwacka jest nadzwyczaj różnorodna. Luksusowe restauracje, winiarnie i ...
Chorwacja - Chorwacja mapa Chorwacja mapa
Chorwacja - Opatija Opatija
Opatija to miasto, port a także ośrodek turystyczny mieszczący się na zboczu ...
Chorwacja - Aktywne formy wypoczynku w Chorwacji Aktywne formy wypoczynku w Chorwacji
Współczesne, coraz bardziej powszechne na całym świecie kierunki ...
Chorwacja - Istria Istria
Głowne miasta Istrii to: Novigrad, Porec, Rovinj, Pula, Labin Polecane ...
Chorwacja - Kvarner Kvarner
Głowne miasta w Kvarnerze to : Opatija, Vrbnik na wyspie Krk, Rab na wyspie Rab, Novi ...
Chorwacja - Dalmacja Dalmacja
Hrabstwo Split i Dalmacja, że wraz z morzem zajmuje obszar 14.501 km2, ma 474.000 ...
Chorwacja - Turystyka Rowerowa w Chorwacji Turystyka Rowerowa w Chorwacji
W Chorwacji entuzjaści dwóch kółek znajdą tu pozbawione ...
Chorwacja - Wędkarstwo w Chorwacji Wędkarstwo w Chorwacji
Terytorialne wody Adriatyku i ponad 72.000 ha dorzecza nizinnych i górskich rzek ...
Chorwacja - Żeglarstwo w Chorwacji Żeglarstwo w Chorwacji
Nietrudno jest złapać w żagle wiatr sprzyjający żeglowaniu między ...
Chorwacja - Kajakarstwo morskie w Chorwacji Kajakarstwo morskie w Chorwacji
Podróżowanie kajakiem po Adriatyku różni się znacznie od wycieczek ...
Chorwacja - Wyspa Ciovo Wyspa Ciovo
Chorwacja jest krajem, który z jednej strony kojarzy się nam z niepokojami ...
Chorwacja - Ważne telefony w Chorwacji Ważne telefony w Chorwacji
Ambasady Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Krležin gvozd 3 10000 Zagreb tel.: ...
Chorwacja - Kiedy jechać do Chorwacji Kiedy jechać do Chorwacji
Nadmorska część Chorwacji ma klimat typowo śródziemnomorski, z gorącym i suchym latem oraz ...
Chorwacja - Podróżowanie po Chorwacji Podróżowanie po Chorwacji
Podróżowanie po Chorwacji jest bezpieczne z wyjątkiem terenów wschodnich, zajętych ...
Chorwacja - Gospodarka Chorwacji Gospodarka Chorwacji
Za swój główny atut gospodarczy Chorwacja uznała turystykę. ...
Chorwacja - Obyczaje w Chorwacji Obyczaje w Chorwacji
Przy zawieraniu nowych znajomości i przy pożegnaniu zwyczajem jest podawanie ręki. Palenie ...

Informacje praktyczne o Chorwacji - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies